Pomysł na biznes

Są różne powody, dla których decydujemy się na założenie własnej firmy - nagłe "natchnienie", nieciekawa sytuacja na rynku pracy lub aspiracje przewyższające możliwości "na etacie". Pozytywną stroną jest to, że pomysł na dochodowy biznes może się zrodzić z czystego przypadku - wystarczy rozejrzeć się dookoła i zastanowić się, jakie zasoby czy umiejętności możemy wykorzystać, aby zrealizowac cel. Często zajęcie - niewykonalne lub nieopłacalne dla innych, może być wystarczająco satysfakcjonujące i dochodowe właśnie dla Ciebie.

pomysl-na-firme-czujny-obserwator  
Bystry obserwator

Obraz, zdarzenie, rozmowa... Nagle zaczyna nam coś świtać w głowie...  Wiele pomysłów rodzi się z przypadku, w czasie snu czy w nowym otoczeniu. Inspiracją mogą być wyjazdy i podróże zagraniczne. Dobre pomysły możesz zapamiętać czy zapisać np. w telefonie, a następnie do nich wrócić i przeobrazić w koncepcję swojego biznesu i zastanowić się nad realnymi zyskami z takiego projektu.

     
pomysl-na-firme-problemy-innych  
Problemy innych

Może Twój biznes sprawi, że nasz narzekający naród będzie szczęśliwszy? :) Być może nie ma konkretnego sklepu lub usług w Twojej okolicy i sąsiadka narzeka na brak świeżych warzyw w sklepie na rogu? Brakuje im narzędzia do wypełnienia swoich obowiązków w pracy lub uporania się z ciężkim zadaniem? Wiele wynalazków było determinowanych potrzebą zlikwidowania problemu innych albo ulepszenia istniejących już rzeczy, które miały jakieś wady lub niedociągnięcia. Tak wynaleziono żelowe wkładki do butów, żeby kobiety mniej narzekały w czasie chodzenia w pięknych, aczkolwiek niewygodnych butach czy też opakowania i tubki na produkty płynne, które powodują, że nie rozchlapujesz i nie zanieczyszczasz niezużytego szamponu do włosów czy płynu do naczyń.

     
pomysl-na-firme-nowe-potrzeby  
Spełnianie potrzeb innych i tworzenie nowych

Konsumenci mają potrzeby, chociaż nie zawsze są tego świadomi... Jedną z metod ich wyrażania jest wspomniane powyżej narzekanie. Jednak nie zawsze generatorem pomysłu musi być problem, a chęć posiadania "czegoś"  - żeby to "coś" działało szybciej, lepiej, sprawiało więcej satysfakcji lub umilało czas. Strategią może być również tworzenie takich produktów końcowych, których posiadanie będzie modne. I tak kilkadziesiąt lat temu wprowadzono na rynek telefony komórkowe. O ile pierwotnie miały one na celu zwiększenie mobilności rozmów zdalnych, to nikt wtedy nie sądził, że jakiś czas będą miały wbudowany aparat, odtwarzacz mp3 czy masę innych aplikacji. Realiści powiedzą, że w końcu łatwiej nosić ze sobą jedno multimedialne urządzenie, które skupia wszystkie funkcjonalności i zajmuje mniej miejsca, a co najważniejsze, kosztuje mniej niż każde z takich urządzeń kupione z osobna... ale czy na pewno? Przecież telefony traktujemy dziś również jako gadżety i poza spełnianiem "podstawowych" potrzeb komunikacyjnych czy rozrywkowych, są one wyznacznikiem naszego prestiżu czy przynależności do konkretnej grup docelowej.

     
pomysl-na-firme-wlasne-doswiadczenia  
Doświadczenia z miejsc pracy

Jeśli jesteś już jakiś czas na rynku pracy i poznałeś jedną lub kilka branż, możesz uznać, że znasz biznes „od podszewki”. Doświadczenie zdobyte na różnych szczeblach kariery pomoże w analizie potencjału, jaki jest do wykorzystania w konkretnej gałęzi biznesu. Możesz wychwycić słabe strony swojego obecnego pracodawcy i oprzeć na tym pomyśle swoją własną działalność w tej samej lub podobnej branży. Pamiętaj, że dużym kapitałem jest tu nie tylko Twoja wiedza, ale i kontakty z osobami z branży oraz potencjalną grupą klientów, których już znasz i wiesz, czego oczekują. Często zdarza się, że będziesz konkurencją dla swojej poprzedniej firmy, przejmując jej dotychczasowych klientów tylko dlatego, że celujesz lepiej w ich potrzeby niż wcześniejszy przedsiębiorca, dla którego pracowałeś.

     
pomysl-na-firme-biznes-rodzinny  
Interes z rodziną

Tylko nieliczni mogą liczyć na pomoc doświadczonych członków rodziny. Tak korzystny start mają najczęściej dzieci osób specjalizujących się od pokoleń w medycynie lub usługach prawniczych. Możemy tu wymieniać firmy budowlane, doradcze, rachunkowe oraz sklepy, gdzie szef i pracownicy są członkami rodziny. Niejednokrotnie jest to dobre rozwiązanie dla osób związanych z biznesami prowadzonymi na wsi lub mniejszych miejscowościach, gdzie rynek pracy nie pozwala na zdobycie etatu w niezależnej firmie. Warto też zauważyć, że tak obrana ścieżka kariery niekoniecznie skutkuje tym, że jesteśmy skazani na kontynuowanie pracy w firmie już istniejącej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest założenie osobnej działalności, która będzie wspierała już istniejący biznes - np. sklepu internetowego, w którym będą sprzedawane produkty dostępne dotychczas tylko w butiku odzieżowym prowadzonym przez matkę albo skorzystać z miejsca handlowego w istniejącym już sklepie należącym do rodziny, gdzie nowa działalność może urozmaicić dotychczasowy asortyment lub zakres usług.

     
pomysl-na-firme-wyksztalcenie  
Szkoły, kursy i wykształcenie kierunkowe

O szkołach wyższych czy zawodowych nie trzeba się rozpisywać: większość z nich uczy konkretnych umiejętności, które można wyszlifować będąc już praktykiem w swoim fachu. Jednak kursy mogą stać się kluczem do sukcesu. Czasami przymusowo skończony kurs BHP może stać się w przyszłości motywacją do założenia własnej firmy świadczącej usługi w tym zakresie. Szkolenia są również dobrym rozwiązaniem dla osób bezrobotnych lub tzw. "wykluczonych" z rynku pracy - tak zdobyte papiery specjalisty, np. elektryka, są nieocenione w dzisiejszych czasach, gdzie ludzie nie radzą sobie z podstawowymi naprawami w domu i wzywają "Pana złotą rączkę".

     
pomysl-na-firme-rentowne-hobby  
Hobby

W tym wypadku wielokrotnie o podjęciu konkretnych działań decyduje przypadek. Ktoś nagle odkrywa, że nie mając kompanów do wycieczki rowerowej czy motocyklowej na Półwyspie Bałkańskim, może zorganizować sobie grupę innych zapaleńców przez internet, którzy zapłacą za imprezę tyle, że nie dość, że organizator pojedzie za darmo, to jeszcze na tym zarobi. To nie jedyny przykład. Hobby to też muzyka, zegarki, samochody, zwierzęta, podróże, malowanie oraz wszelkiego rodzaju sporty i działania rekreacyjne... Sprzedawcy zajmujący się dystrybucją towaru czy usług, do których podchodzą z pasją, mogą niejednokrotnie pozyskać większą ilość klientów ze względu na to, że nie operują jedynie cenami czy standardowymi argumentami, aby zachęcić do skorzystania z oferty. To właśnie ci pasjonaci potrafią swoim klientom przedstawić takie wartości, które przekonają do zakupu podobnych im koneserów bez żadnego problemu. Ich szerokie grono znajomych, z którymi współdzielą swoje hobby, może stać się ich pierwszą klientelą, a ci z kolei mogą polecać ich usługi dalszym znajomym. A wiadomo, że marketing szeptany "z polecenia" jest jedną z bardziej cenionych i skutecznych metod na promowanie biznesu i tego małego, i tego dużego.

     
pomysl-na-firme-kopiowanie  
Kopiowanie

To najprostszy i najmniej kreatywny pomysł na biznes - nie oznacza to, że jest też najmniej opłacalny. Można przecież stworzyć bardzo bliską oryginałowi kopię istniejącej już firmy nie łamiąc przy tym prawa. Kopią nie musi tu być logo (np. odzieży), ale sposób prowadzenia firmy i typ asortymentu. Kolejna knajpka z kebabem albo sklep z odzieżą w dobrym punkcie może być ciekawym pomysłem.

     
pomysl-na-firme-franczyza  
Franczyza

Franchising to system sprzedaży towarów, usług lub technologii opartej na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Model ten zakłada przekazywanie know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy. Biznes ten wymaga jednak pieniędzy na start, ponieważ franczyzobiorca zobowiązany jest uiszczać opłaty na rzecz franczyzodawcy. Opłata podstawowa pobierana jest za przyłączenie już istniejącego punktu do sieci franczyzodawcy. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wymóg płacenia opłat bieżących - najczęściej procent od zysku, którym dzieli się z franczyzodawcą. Ponadto ponoszone są opłaty dodatkowe. Tak działają sieci kawiarni czy fast foodów, ale i sklepy przemysłowe czy spożywcze.

     
pomysl-na-firme-nowinki  
Innowacje i nowinki rynkowe

Tu liczy się przede wszystkim kreatywność. Oferowanie czegoś, czego dotychczas nie było, może być bardzo proste, ale tylko dla niektórych. Zaspokajając ludzką ciekawość z jednoczesną korzystną ofertą dla klienta możemy przyciągnąć go na dłużej i uzależnić go od produktu czy usługi. W tej kategorii startował facebook.com czy niegdyś dystrybutorzy odtwarzaczy mp3, dvd czy sportowych rolek będących alternatywą dla łyżew latem.

 


Dołącz do społeczności mikroprzedsiębiorców. Otwórz i rozwijaj swoją firmę z mikroFirmy.pl

Jesteśmy częścią BRE Bank SA

 

powered by Intercon